Themes - Twenty Seventeen - en to fa translation catalogue (69 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
fa: دو هزار و هفده همراه با سربرگ ویدوئی و تصاویر برجسته‌ی گیرا، به سایت شما زندگی می‌بخشد. با متمرکز شدن روی سایت‌های کسب و کار، ویژگی‌هایی مانند برگه نخست چند بخشی همراه با انواع ابزارک‌ها، منوی ویژه‌ی شبکه‌های اجتماعی، نشان و امکاناتی بیشتر را در خود جای داده است. شبکه‌های توری نامتقارن آن را با طرح رنگ دلخواه شخصی سازی کنید و محتوای چند رسانه‌ای خود را توسط ساختارهای مختلف نوشته‌ها به نمایش بگذارید. پوسته‌ی پیش‌فرض ما برای ۲۰۱۷ در زبان‌های متعدد، با هر توانایی و در هر دستگاهی عالی کار می‌کند.

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Seventeen
fa: دوهزاروهفده

en: Footer
fa: پانوشت

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
fa: ابزارک‌ها را اینجا اضافه کنید تا در ناحیه کناری نوشته‌های وبلاگ و برگه بایگانی نمایان شود.

en: Blog Sidebar
fa: ناحیه کناری وبلاگ

en: Scroll down to content
fa: پایین رفتن تا رسیدن به محتوا

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
fa: قهوه

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
fa: ساندویچ

[ctx: Theme starter content]
en: Espresso
fa: اسپرسو

en: Pause background video
fa: توقف ویدیوی پس‌زمینه

en: Play background video
fa: پخش ویدیوی پس‌زمینه

en: Front Page Section %1$s Placeholder
fa: نگهدارنده‌ی مکان %1$s صفحه اول

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
fa: هنگام انتخاب قالب دوستونه، عنوان برگه در یک ستون و محتوا در ستون دیگر قرار می‌گیرد.

en: Next Post
fa: نوشته‌ی بعدی

en: Posts
fa: نوشته‌ها

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Categories
fa: دسته‌ها

note: translators: used between list items, there is a space after the comma
en: ,
fa: ،

note: translators: %s: post date
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
fa: <span class="screen-reader-text">نوشته‌شده در</span> %s

note: translators: %s: post author
en: by %s
fa: توسط %s

en: Please define an SVG icon filename.
fa: لطفاً نام یک آیکون SVG را تعریف نمایید.

en: Please define default parameters in the form of an array.
fa: لطفاً پارامترهای پیش‌فرض را به صورت آرایه تعریف نمایید.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
fa: برگه‌ها را برای برجسته شدن در هر منطقه، از منوی کشویی انتخاب کنید. برای اضافه نمودن تصویر به یک بخش باید یک تصویر برجسته در ویرایشگر برگه انتخاب نمایید. بخش‌های خالی نمایش داده نخواهند شد.

note: translators: %d is the front page section number
en: Front Page Section %d Content
fa: محتوای بخش %d برگه نخست

en: Two Column
fa: دو ستونه

en: One Column
fa: تک ستونه

en: Page Layout
fa: قالب برگه

en: Theme Options
fa: تنظیمات پوسته

en: Custom
fa: دلخواه

en: Light
fa: روشن

en: Color Scheme
fa: رنگ‌بندی

en: Default Header Image
fa: تصویر سربرگ پیش‌فرض

en: Footer 2
fa: پابرگ ۲

en: Add widgets here to appear in your footer.
fa: ابزارک‌ها را برای نمایش در پابرگ به اینجا بکشید.

en: Footer 1
fa: پابرگ ۱

en: Top Menu
fa: فهرست بالایی

en: Reply
fa: پاسخ

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fa: به‌نظر می‌رسد نمی‌توانیم چیزی که شما به دنبال آن هستید را بیابیم. شاید جستجو بتواند به شما کمک کند.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fa: بدبختانه جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت. با واژگانی دیگر جستجو کنید.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fa: میخواهید اولین نوشته‌ی خود را منتشر کنید؟ <a href="%1$s">از اینجا آغاز کنید</a>.

en: Nothing Found
fa: پیدا نشد

en: Previous Post
fa: نوشته قبلی

en: Previous
fa: پیشین

en: Next
fa: پسین

[ctx: submit button]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fa: جستجو &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fa: جستجو برای

en: Search Results for: %s
fa: نتایج جست‌وجو برای: %s

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fa: ادامه خواندن<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Dark
fa: تیره

en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fa: دوهزاروهفده دستکم به وردپرس ۴٫۷ نیاز دارد. شما در حال حاضر از نگارش %s استفاده می‌کنید. لطفا پس از به‌روزرسانی، دوباره تلاش کنید.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fa: ویرایش<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
fa: صفحه‌ها:

en: Menu
fa: گزینگان

en: Skip to content
fa: رفتن به محتوا

en: Collapse child menu
fa: بستن زیرفهرست

en: Expand child menu
fa: بازکردن زیرفهرست

en: Social Links Menu
fa: فهرست شبکه‌های اجتماعی

en: Proudly powered by %s
fa: با افتخار، نیرو گرفته از %s

en: Footer Social Links Menu
fa: فهرست پیوند شبکه‌های اجتماعی پابرگ

en: Comments are closed.
fa: دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
fa[0]: %1$s دیدگاه برای &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
fa: یک دیدگاه برای &ldquo;%s&rdquo;

en: Page
fa: برگه

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fa: اوه! این برگه پیدا نمی‌شه.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fa: به نظر می‌رسد چیزی اینجا نیست. مایل هستید جستجو کنید؟

en: Previous page
fa: برگه قبلی

en: Next page
fa: برگه بعدی

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
fa: گروه وردپرس
