Themes - Twenty Seventeen - en to cy_GB translation catalogue (66 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
cy_GB: Mae Twenty Seventeen yn dod a'ch gwefan yn fyw gyda delweddau nodwedd ac animeiddiadau cynnil. Gyda'i bwyslais ar wefannau busnes, mae'n cynnwys adrannau niferus ar y dudalen flaen yn ogystal â theclynnau, dewislenni symud a chymdeithasol, logo, a mwy. Personolwch ei grid anghymesur gyda chynllun lliw cyfaddas gan ddangos eich cynnwys amlgyfrwng drwy gyfrwng fformatau cofnodion. Mae ein thema rhagosodedig ar gyfer 2017 yn gweithio'n dda mewn llawer o ieithoedd, ar gyfer unrhyw allu, ac ar unrhyw ddyfais.

en: Footer
cy_GB: Troedyn

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
cy_GB: Ychwanegu teclynnau yma i'w dangos ar eich bar ochr ar gofnodion blog a thudalennau archif.

en: Blog Sidebar
cy_GB: Bar ochr y blog

en: Scroll down to content
cy_GB: Sgrolio lawr i'r cynnwys

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
cy_GB: Coffi

en: Pause background video
cy_GB: Oedi'r fideo cefndir

en: Play background video
cy_GB: Chwarae'r fideo cefndir

en: Front Page Section %1$s Placeholder
cy_GB: Dalfan %1$s Adran Tudalen Flaen

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
cy_GB: Pan mae'r cynllun dwy golofn ei neilltuo, teitl y dudalen fydd un golofn a'r cynnwys yn y llall.

en: Next Post
cy_GB: Cofnod Nesaf

en: Posts
cy_GB: Cofnodion

en: Tags
cy_GB: Tagiau

en: Categories
cy_GB: Categorïau

note: translators: %s: post date
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
cy_GB: <span class="screen-reader-text">Cofnodwyd ar</span> %s

note: translators: %s: post author
en: by %s
cy_GB: gan %s

en: Please define an SVG icon filename.
cy_GB: Diffiniwch enw ffeil eicon SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
cy_GB: Diffiniwch baramedrau ragosodedig ar ffurf arae.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
cy_GB: Dewiswch dudalennau i ymddangos ym mhob ardal o'r cwymplenni. Ychwanegwch ddelwedd i adran trwy osod delwedd synodweddlw yn y golygydd dudalen. Ni fydd rhannau gwag yn cael eu harddangos.

note: translators: %d is the front page section number
en: Front Page Section %d Content
cy_GB: Tudalen Flaen Adran %d Cynnwys

en: Two Column
cy_GB: Dwy Golofn

en: One Column
cy_GB: Un Colofn

en: Page Layout
cy_GB: Cynllun Tudalen

en: Theme Options
cy_GB: Dewisiadau Themâu

en: Custom
cy_GB: Cyfaddas

en: Light
cy_GB: Golau

en: Color Scheme
cy_GB: Cynllun Lliw

en: Default Header Image
cy_GB: Delwedd Pennyn Rhagosodedig

en: Footer 2
cy_GB: Troedyn 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
cy_GB: Ychwanegu teclynnau yma i ymddangos yn eich troedyn.

en: Footer 1
cy_GB: Troedyn 1

[ctx: Libre Franklin font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Libre Franklin, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
cy_GB: ymlaen

en: Top Menu
cy_GB: Dewislen y Brig

en: Reply
cy_GB: Ateb

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
cy_GB: Nid ydym yn gallu canfod yr hyn rydych yn chwilio amdano. Beth am chwilio?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
cy_GB: Ymddiheuriadau does dim yn cydweddu a'ch chwilio. Ceisiwch eto gydag allweddeiriau gwahanol.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
cy_GB: Barod i gyhoeddi eich cofnod cyntaf? <a href="%1$s">Cychwyn fan hyn</a>.

en: Nothing Found
cy_GB: Heb Ganfod Dim

en: Previous Post
cy_GB: Cofnod Blaenorol

en: Previous
cy_GB: Blaenorol

en: Next
cy_GB: Nesaf

[ctx: submit button]
en: Search
cy_GB: Chwilio

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
cy_GB: Chwilio &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
cy_GB: Chwilio am:

en: Search Results for: %s
cy_GB: Canlyniadau Chwilio am: %s

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
cy_GB: Parhau i ddarllen<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Dark
cy_GB: Tywyll

en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
cy_GB: Mae Twenty Seventeen angen o leiaf WordPress fersiwn 4.7. Rydych yn rhedeg fersiwn %s. Diweddarwch a cheisiwch eto.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
cy_GB: Golygu<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
cy_GB: Tudalennau:

en: Menu
cy_GB: Dewislen

en: Skip to content
cy_GB: Mynd i'r cynnwys

en: Collapse child menu
cy_GB: Lleihau'r ddewislen plentyn

en: Expand child menu
cy_GB: Ehangu'r ddewislen plentyn

en: Social Links Menu
cy_GB: Dewislen Dolenni Cymdeithasol

en: Proudly powered by %s
cy_GB: Grymuso balch gan %s

en: Footer Social Links Menu
cy_GB: Dewislen Dolenni Cymdeithasol Troedyn

en: Comments are closed.
cy_GB: Mae'r sylwadau wedi cau.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
cy_GB[0]: %1$s Ateb i "%2$s"
cy_GB[1]: %1$s Ateb i "%2$s"
cy_GB[2]: %1$s Ateb i "%2$s"
cy_GB[3]: %1$s Ateb i "%2$s"

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
cy_GB: Un Ymateb i "%s"

en: Page
cy_GB: Tudalen

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
cy_GB: Wps! Does dim modd canfod y dudalen honno.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
cy_GB: Doedd dim byd fan hyn. Beth am chwilio?

en: Previous page
cy_GB: Tudalen flaenorol

en: Next page
cy_GB: Tudalen nesaf

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
cy_GB: Tîm WordPress
