Plugins - WP Mail SMTP by WPForms - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (126 entries)

en: The password is encrypted in the database, but for improved security we recommend using your site's WordPress configuration file to set your password.
ja_JP: パスワードはデータベースで暗号化されていますが、セキュリティを向上させるためには、サイトの WordPress 設定ファイルを使ってパスワードを設定することをお勧めします。

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: Optionally configure settings at the network level or manage separately for each subsite
ja_JP: オプションでネットワークレベルでの設定やサブサイトごとの個別管理が可能

note: translators: %s - WPMailSMTP.com Upgrade page URL.
en: You’re using WP Mail SMTP Lite. To unlock more features consider <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to Pro</a>.
ja_JP: WP Mail SMTP Lite を使用しています。さらに多くの機能のロックを解除するには、<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Pro へのアップグレード</a>を検討してください。

en: Allow Usage Tracking
ja_JP: 使用状況の追跡を許可

en: By allowing us to track usage data we can better help you because we know with which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
ja_JP: 使用データを追跡できるようにすることで、どの WordPress の設定、テーマ、プラグインをテストすべきかを知ることができるので、より適切にサポートできます。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Heads up!
ja_JP: 注意 !

en: I already did
ja_JP: すでにしました

en: No thanks
ja_JP: 結構です

en: Yes
ja_JP: はい

note: translators: %s - The URL to the constants support article.
en: Please read this <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">support article</a> if you want to enable this option using constants.
ja_JP: 定数を使用してこのオプションを有効にしたい場合は、この<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">サポート記事</a>をお読みください。

en: Learn More
ja_JP: もっと詳しく

en: Premium Support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Don't see what you're looking for?
ja_JP: お探しのものが見つかりませんか？

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Suggest a Mailer
ja_JP: メーラーを提案する

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Upgrade to Pro
ja_JP: プロ版にアップグレード

en: Check this if you would like to hide warnings alerting of email delivery errors.
ja_JP: メール配信エラーの警告を非表示にしたい場合はチェックしてください。

en: Hide Email Delivery Errors
ja_JP: メール配信エラーの非表示

en: <strong>This is not recommended</strong> and should only be done for staging or development sites.
ja_JP: <strong>これは推奨されません</strong> ステージングサイトまたは開発サイトでのみおこなうべきです。

en: Unlock Email Controls
ja_JP: メールコントロールのロックを解除

en: Email Controls allows you to granularly manage emails sent by WordPress.
ja_JP: メールコントロールでは、WordPress で送信されたメールを細かく管理することができます。

en: Comment Notifications
ja_JP: コメント通知

en: Manage emails sent when comments are published or awaiting moderation.
ja_JP: コメントが公開されたとき、またはモデレートを待っているときに送信される電子メールを管理します。

en: Manage emails sent when site admin's account has been changed.
ja_JP: サイト管理者のアカウントが変更された際に送信されるメールを管理します。

en: Site Admin Email Change Notifications
ja_JP: サイト管理者変更メール通知

en: User Change Notifications
ja_JP: ユーザー変更通知

en: Limit emails triggered by password changed/reset, email changed, and more.
ja_JP: パスワードの変更/リセット、メールの変更などによってトリガーされるメールを制限します。

en: Personal Data Requests Notifications
ja_JP: 個人データ要求通知

en: Control emails for data requests and data removal actions.
ja_JP: データ要求とデータ削除アクションのためのメールを制御します。

en: Automatic Update Notifications
ja_JP: 自動更新通知

en: Manage emails sent by the core automatic update process.
ja_JP: コアの自動更新処理で送信されるメールを管理します。

en: New User Notifications
ja_JP: 新規ユーザー通知

en: Toggle emails sent to both user and site administrator about new user accounts.
ja_JP: 新規ユーザーアカウントに関するメールをユーザーとサイト管理者の両方に送信するかどうかを切り替えます。

en: Unlock Email Logging
ja_JP: メールロギングのロック解除

en: Keep track of every email sent from your WordPress site with email logging.
ja_JP: メールロギングでは、WordPress サイトから送信されたすべてのメールを追跡します。

en: Troubleshoot sending issues, recover lost emails, and more!
ja_JP: 送信問題のトラブルシューティング、紛失したメールの復旧など！

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Install and Activate
ja_JP: インストールして有効化

en: License
ja_JP: ライセンス

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: Processing...
ja_JP: 処理中…

en: Your license key provides access to updates and support.
ja_JP: ライセンスキーを使用すると、アップデートやサポートへのアクセスが可能になります。

en: You're using WP Mail SMTP Lite - no license needed. Enjoy!
ja_JP: WP Mail SMTP Lite を使用しています - ライセンスは必要ありません。楽しんでください。

note: translators: %s - WPMailSMTP.com upgrade URL.
en: To unlock more features consider <strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="wp-mail-smtp-upgrade-modal">upgrading to PRO</a></strong>.
ja_JP: より多くの機能を解除するには、<strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="wp-mail-smtp-upgrade-modal">PRO へのアップグレード</a></strong>を検討してください。

en: As a valued WP Mail SMTP Lite user you receive <strong>$50 off</strong>, automatically applied at checkout!
ja_JP: WP Mail SMTP Lite をご利用の方は、チェックアウト時に自動的に適用される<strong>50ドルの割引</strong>を受けられます！

en: If unchecked, bounce messages may be lost. Some providers may ignore this option.
ja_JP: チェックを外すと、バウンスメッセージが失われる可能性があります。 一部のプロバイダーは、このオプションを無視する場合があります。

en: Enter email address where test email will be sent.
ja_JP: テストメールを送信するメールアドレスを入力してください。

en: Customer Support
ja_JP: カスタマーサポート

en: Feature
ja_JP: おすすめ

en: Plugin activated.
ja_JP: プラグインを有効化しました。

en: Priority Support
ja_JP: 優先サポート

note: translators: %s - status HTML text.
en: Status: %s
ja_JP: ステータス: %s

en: Email Controls
ja_JP: メールコントロール

en: Email Log
ja_JP: メールログ

note: translators: %s - URL to SMTP documentation.
en: Use the SMTP details provided by your hosting provider or email service.<br><br>To see recommended settings for the popular services as well as troubleshooting tips, check out our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP documentation</a>.
ja_JP: ホスティングプロバイダまたは電子メールサービスが提供する SMTP の詳細を使用してください。<br><br>人気のあるサービスの推奨設定やトラブルシューティングのヒントについては、<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP documentation</a>を参照してください。

en: About Us
ja_JP: 私たちについて

en: This means your web server was unable to connect to the host server.
ja_JP: これは、Web サーバーがホストサーバーに接続できなかったことを意味します。

en: API Key
ja_JP: API キー

en: General
ja_JP: 一般

en: None
ja_JP: なし

en: Mail
ja_JP: メール

en: Off
ja_JP: オフ

en: Misc
ja_JP: その他

en: Active
ja_JP: 有効

en: Not Installed
ja_JP: 未インストール

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を非表示

en: Version
ja_JP: バージョン

en: SMTP Password
ja_JP: SMTP パスワード

en: SMTP Username
ja_JP: SMTP ユーザー名

en: On
ja_JP: オン

en: Send To
ja_JP: 送信先

en: Email Test
ja_JP: メールテスト

en: Uninstall WP Mail SMTP
ja_JP: WP Mail SMTP をアンインストール

en: Check this if you would like to hide plugin announcements and update details.
ja_JP: プラグインのアナウンスやアップデートの詳細を非表示にしたい場合にチェックしてください。

en: Send Email
ja_JP: メールを送信

en: Other SMTP
ja_JP: その他のSMTP

en: no
ja_JP: いいえ

en: Need support?
ja_JP: サポートが必要ですか ?

en: Client ID
ja_JP: クライアント ID

en: Client Secret
ja_JP: クライアントシークレット

en: Domain Name
ja_JP: ドメイン名

en: Region
ja_JP: 地域

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存する

en: This means we were able to connect to your SMTP host, but were not able to proceed using the email/password in the settings.
ja_JP: これは、SMTP ホストに接続できましたが、設定のメール/パスワードを使用して続行できなかったことを意味します。

en: Typically this error is returned when the email or password is not correct or is not what the SMTP host is expecting.
ja_JP: 通常、このエラーは、メールまたはパスワードが正しくない場合、または SMTP ホストが期待しているものと異なる場合に返されます。

en: Could not authenticate your SMTP account.
ja_JP: SMTP アカウントを認証できませんでした。

en: Contact your web hosting provider and inform them you are having issues making outbound connections.
ja_JP: ウェブホスティングプロバイダーに連絡して、アウトバウンド接続に問題があることを伝えてください。

en: Could not connect to your host.
ja_JP: ホストに接続できませんでした。

en: If you're using an email provider (Yahoo, Outlook.com, etc) this should be your email address for that account.
ja_JP: メールプロバイダ（Yahoo、Outlook.com など）を使用している場合は、そのアカウントのメールアドレスになります。

en: Please note that other plugins can change this, to prevent this use the setting below.
ja_JP: 他のプラグインでも変更することができますので、これを防ぐために以下の設定を使用してください。

en: Force From Email
ja_JP: このメールを強制使用

en: If checked, the From Email setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
ja_JP: チェックを入れると、上記の「このメールを強制使用」設定は、他のプラグインで設定された値を無視して、すべてのメールに使用されます。

en: Force From Name
ja_JP: この名前を強制使用

en: The name which emails are sent from.
ja_JP: メールの送信元の名前です。

en: If checked, the From Name setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
ja_JP: チェックを入れると、上記の「この名前を強制使用」の設定は、他のプラグインで設定された値を無視して、すべてのメールに使用されます。

en: Return Path indicates where non-delivery receipts - or bounce messages - are to be sent.
ja_JP: Return-Path は、配信不能の受信（またはバウンスメッセージ）の送信先を示します。

en: For most servers TLS is the recommended option. If your SMTP provider offers both SSL and TLS options, we recommend using TLS.
ja_JP: ほとんどのサーバーでは TLS が推奨されています。SMTP プロバイダーが SSL と TLS の両方のオプションを提供している場合は、TLS の使用をお勧めします。

en: Auto TLS
ja_JP: TLS 自動化

en: By default TLS encryption is automatically used if the server supports it, which is recommended. In some cases, due to server misconfigurations, this can cause issues and may need to be disabled.
ja_JP: デフォルトでは、サーバが TLS をサポートしていれば自動的に TLS 暗号化が使用されます。場合によっては、サーバの設定ミスにより問題が発生することがあり、これを無効にする必要があるかもしれません。

en: You currently have the native WordPress option selected. Please select any other Mailer option above to continue the setup.
ja_JP: 現在 WordPress ネイティブオプションが選択されています。上記の他のメーラーオプションを選択して設定を続けてください。

en: The email address which emails are sent from.
ja_JP: メールの送信元となるメールアドレスです。

en: Send this email in HTML or in plain text format.
ja_JP: このメールを HTML またはプレーンテキスト形式で送信します。

note: translators: %1$s - WP.org link; %2$s - same WP.org link.
en: Please rate <strong>WP Mail SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> on <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a> to help us spread the word. Thank you from the WP Mail SMTP team!
ja_JP: <strong>WP Mail SMTP</strong> <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a> で <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> の評価をお願いします。WP Mail SMTP チームからの感謝の意を表します。

en: Check this if you would like to stop sending all emails.
ja_JP: すべてのメールの送信を停止したい場合は、こちらにチェックを入れてください。

en: Do Not Send
ja_JP: 送信しない

en: Some plugins, like BuddyPress and Events Manager, are using their own email delivery solutions. By default, this option does not block their emails, as those plugins do not use default <code>wp_mail()</code> function to send emails.
ja_JP: BuddyPress や Event Manager のようないくつかのプラグインは、独自のメール配信ソリューションを使用しています。これらのプラグインは、メールを送信するためにデフォルトの <code>wp_mail()</code> 関数を使用していないので、デフォルトでは、このオプションは、それらのメールをブロックしません。

en: You will need to consult with their documentation to switch them to use default WordPress email delivery.
ja_JP: WordPress のデフォルトのメール配信を使用するように切り替えるには、それらのドキュメントを参照する必要があります。

en: Test emails are allowed to be sent, regardless of this option.
ja_JP: このオプションに関係なく、テストメールの送信は許可されています。

en: Check this if you would like to remove ALL WP Mail SMTP data upon plugin deletion. All settings will be unrecoverable.
ja_JP: プラグイン削除時に全ての WP Mail SMTP データを削除したい場合にチェックしてください。すべての設定は復元できません。

en: Hide Announcements
ja_JP: お知らせを非表示

en: Default (none)
ja_JP: デフォルト（無し）

en: Mailer
ja_JP: メーラー

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Encryption
ja_JP: 暗号化

en: Authentication
ja_JP: 認証

en: Return Path
ja_JP: 返信先

en: SMTP Host
ja_JP: SMTP ホスト

en: SMTP Port
ja_JP: SMTP ポート

en: Set the return-path to match the From Email
ja_JP: 送信元アドレスを返信先 (return-path) として設定

en: From Email
ja_JP: 送信元メールアドレス

en: From Name
ja_JP: フォーム名

en: Send a Test Email
ja_JP: テストメールを送信
