Plugins - Really Simple SSL - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (72 entries)

en: Hi, Really Simple SSL has kept your site secure for some time now, awesome! If you have a moment, please consider leaving a review on WordPress.org to spread the word. We greatly appreciate it! If you have any questions or feedback, leave us a %smessage%s.
ja_JP: こんにちは Really Simple SSL は、このサイトの安全性を維持しています! お時間があれば、評判を広めるために WordPress.org に評価を残すことをご検討ください。私たちは強く感謝します。質問やフィードバックがあれば、私たちへの%sメッセージ%sをお待ちしております。

en: Check out Really Simple SSL Pro
ja_JP: Really Simple SSL Pro をチェック

en: Images, stylesheets or scripts from a domain without an SSL certificate: remove them or move to your own server
ja_JP: SSL 証明書のないドメインからの画像やスタイルシート、スクリプト: 削除するか、自身のサーバーに移動してください

en: Don't show again
ja_JP: 今後表示しない

en: 301 SSL redirect enabled
ja_JP: 301 SSL リダイレクト有効

en: Dismiss all Really Simple SSL notices
ja_JP: Really Simple SSL の通知をすべて非表示

en: 301 .htaccess redirect is not enabled.
ja_JP: 301 .htaccess リダイレクトが無効です。

en: You have set a 301 redirect to SSL. This is important for SEO purposes
ja_JP: SSL へと301リダイレクトするよう設定しました。これは SEO 対策として重要です

en: 301 redirect to https set: .htaccess redirect.
ja_JP: https への301リダイレクトを設定中: .htaccess によるリダイレクトです。

en: If the conversion does not proceed after a few minutes, click %shere%s to force the conversion process.
ja_JP: 数分経過後に変換が進まなければ、%s強制的に変換を実行%sをクリックしてください。

en: The 'force-deactivate.php' file has to be renamed to .txt. Otherwise your ssl can be deactivated by anyone on the internet.
ja_JP: ファイル force-deactivate.php の名前を .txt に変更する必要があります。そうしなければ、インターネット上の誰でもが SSL を無効化できてしまいます。

en: Maybe later
ja_JP: 後ほど

en: Once every minute
ja_JP: 毎分

en: Hi, Really Simple SSL has kept your site secure for a month now, awesome! If you have a moment, please consider leaving a review on WordPress.org to spread the word. We greatly appreciate it! If you have any questions or feedback, leave us a %smessage%s.
ja_JP: こんにちは Really Simple SSL は、1か月間このサイトを安全性を維持しました! お時間があれば、WordPress.org に評価を残すことをご検討ください。私たちは強く感謝します。質問やフィードバックがあれば、私たちへの%sメッセージ%sをお待ちしております。

en: Conversion of websites %s percent complete.
ja_JP: サイト変換が%s%完了しました。

en: Leave a review
ja_JP: レビューを書く

en: Activate SSL per site or install a wildcard certificate to fix this.
ja_JP: サイトごとに SSL を有効にするか、ワイルドカード証明書をインストールしこれを修正します。

en: You run a Multisite installation with subdomains, but your site doesn't have a wildcard certificate.
ja_JP: サブドメインのあるマルチサイトのインストールを実行していますが、このサイトにはワイルドカード証明書がありません。

en: This leads to issues when activating SSL networkwide since subdomains will be forced over SSL as well while they don't have a valid certificate.
ja_JP: 有効な証明書がなければ、サブドメインでも強制的に SSL を通すことになるため、ネットワーク全体で SSL を有効化する際の問題につながります。

en: Are you sure?
ja_JP: 本当によろしいですか ?

en: More info
ja_JP: 詳細

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Really Simple SSL and Really Simple SSL add-ons do not process any personal identifiable information, so the GDPR does not apply to these plugins or usage of these plugins on your website. You can find our privacy policy <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ja_JP: Really Simple SSL とその拡張機能は、個人を特定する情報を扱いません。そのため GDPR (EU一般データ保護規則) はこれらのプラグインの使用には適用されません。<a href="%s" target="_blank">個人情報保護方針</a>は、こちらでご覧になれます。

en: Deactivating the plugin while keeping SSL will do the following:
ja_JP: SSL を維持したままプラグインを停止するとこうなります。

en: You can also let the automatic scan of the pro version handle this for you, and get premium support, increased security with HSTS and more!
ja_JP: また、有料版の自動スキャンにこれを処理させ、プレミアムサポートと HSTS を含むセキュリティ強化を入手することもできます。

en: Enable SSL
ja_JP: SSL の有効化

en: Options saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: per site
ja_JP: サイトごと

en: networkwide
ja_JP: ネットワーク全体

en: Select to enable SSL networkwide or per site.
ja_JP: SSL の有効化をサイトネットワーク全体で行うか、サイトごとに行うか選択してください。

en: This option is enabled on the network menu.
ja_JP: この設定はネットワークメニューから有効化されています。

en: You may need to login in again.
ja_JP: もう一度ログインしてください。

en: Enable 301 .htaccess redirect
ja_JP: 301 .htaccess リダイレクトを有効化

en: No 301 redirect is set. Enable the WordPress 301 redirect in the settings to get a 301 permanent redirect.
ja_JP: 301リダイレクトが設定されていません。301 恒久的リダイレクトを行うため、設定から WordPress の301リダイレクトを有効にしてください。

en: Enable a .htaccess redirect or WordPress redirect in the settings to create a 301 redirect.
ja_JP: 301リダイレクトを作成するには、設定から .htaccess のリダイレクトか、WordPress のリダイレクトを有効にします。

en: If you want to customize the Really Simple SSL .htaccess, you need to prevent Really Simple SSL from rewriting it. Enabling this option will do that.
ja_JP: Really Simple SSL の .htaccess をカスタマイズするには、Really Simple SSL 上書きしないようにする必要があります。この設定を有効化してください。

en: In most cases you need to leave this enabled, to prevent mixed content issues on your site.
ja_JP: 多くの場合、サイト内の混在コンテンツの問題が発生することを防ぐために、有効のままにしておく必要があります。

en: HTTP Strict Transport Security was enabled.
ja_JP: HTTP Strict Transport Security が有効化されました。

en: You can also let the automatic scan of the pro version handle this for you, and get premium support and increased security with HSTS included.
ja_JP: また、プロ版の自動スキャンにこれを処理させ、プレミアムサポートと HSTS を含むセキュリティ強化を入手することもできます。

en: Premium Support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Go ahead, activate SSL!
ja_JP: はい、SSL を有効化します。

en: Check out Really Simple SSL Premium
ja_JP: Really Simple SSL Premium をチェック

en: SSL is not enabled yet
ja_JP: SSL はまだ有効化されていません

en: SSL is enabled on your site.
ja_JP: SSL はこのサイト上で有効化されています。

en: Activate SSL networkwide
ja_JP: ネットワーク全体で SSL を有効化

en: Almost ready to migrate to SSL!
ja_JP: SSL に移行する準備がほぼ完了しました。

en: Activate SSL per site
ja_JP: サイトごとに SSL を有効化

en: Set your wp-config.php to writable and reload this page.
ja_JP: wp-config.php を書き込み可能にし、このページを再読み込みしてください。

en: Your wp-config.php has to be edited, but is not writable.
ja_JP: wp-config.php を編集する必要がありますが、書き込み可能ではありません。

en: Because your site is behind a loadbalancer and is_ssl() returns false, you should add the following line of code to your wp-config.php.
ja_JP: サイトがロードバランサーの後ろにあり、is_ssl() が false を返しているため、以下のコードを wp-config.php に追加する必要があります。

en: Or set your wp-config.php to writable and reload this page.
ja_JP: または wp-config.php を書き込み可能にし、このページを再読み込みしてください。

en: %s is a singleton class and you cannot create a second instance.
ja_JP: %s は singleton クラスであり、2つ目のインスタンスを作成することはできません。

en: System detection encountered issues
ja_JP: システム検出の際に問題が発生しました

en: A definition of a siteurl or homeurl was detected in your wp-config.php, but the file is not writable.
ja_JP: siteurl または homeurl が wp-config.php で定義されていることが検出されましたが、ファイルが書き込み可能ではありません。

en: Some things can't be done automatically. Before you migrate, please check for:
ja_JP: 一部の項目は自動実行できません。移行前に以下をご確認ください。

en: Networkwide activation does not check if a site has an SSL certificate. It just migrates all sites to SSL.
ja_JP: ネットワーク全体での有効化を行っても、各サイトが SSL 証明書を持っているかはチェックされません。すべてのサイトを SSL へ移行するだけです。

en: Images, stylesheets or scripts from a domain without an SSL certificate: remove them or move to your own server.
ja_JP: SSL 証明書のないドメインからの画像やスタイルシート、スクリプト: 削除するか、自身のサーバーに移動してください。

en: Because your server does not pass a variable with which WordPress can detect SSL, WordPress may create redirect loops on SSL.
ja_JP: お使いのサーバーが WordPress が SSL を検出するのに使う変数を渡さないため、WordPress が SSL 上でリダイレクトループを起こす可能性があるからです。

en: .htaccess is currently not writable.
ja_JP: .htaccess は現在書き込み可能ではありません。

en: Documentation
ja_JP: 文書

note: Description of the plugin
en: Lightweight plugin without any setup to make your site SSL proof
ja_JP: 設定なしでサイトを SSL 対応にする軽量プラグイン

en: Stop editing the .htaccess file
ja_JP: .htaccess ファイルの編集を中止

en: Save
ja_JP: 保存する

en: An SSL certificate was detected on your site.
ja_JP: このサイト上に SSL 証明書を検出しました。

en: Mixed content fixer
ja_JP: 混合コンテンツ修正

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Check again
ja_JP: 再度チェックする

en: SSL settings
ja_JP: SSL 設定

en: Major security issue!
ja_JP: 重大なセキュリティ問題。

en: Activate networkwide to fix this.
ja_JP: これを修正するにはネットワーク全体で有効化してください。

en: You run a Multisite installation with subfolders, which prevents this plugin from fixing your missing server variable in the wp-config.php.
ja_JP: マルチサイトをサブフォルダーで運用しています。このため、プラグインは wp-config.php 内に不足しているサーバー変数を修正できません。

en: Because the $_SERVER["HTTPS"] variable is not set, your website may experience redirect loops.
ja_JP: $_SERVER["HTTPS"] 変数が設定されていないため、サイトにリダイレクトループが発生する可能性があります。
