Plugins - Really Simple SSL - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (61 entries)

en: Maybe later
da_DK: Måske senere

en: Leave a review
da_DK: Skriv en anmeldelse

en: Once every minute
da_DK: En gang hvert minut

en: Conversion of websites %s percent complete.
da_DK: Omlægning af websteder %s procent færdig.

en: Hi, Really Simple SSL has kept your site secure for a month now, awesome! If you have a moment, please consider leaving a review on WordPress.org to spread the word. We greatly appreciate it! If you have any questions or feedback, leave us a %smessage%s.
da_DK: Hej, du har brugt Really Simple SSL i en måned nu, fedt! Hvis du har et øjeblik, så overvej at skrive en anmeldelse på WordPress.org, for at sprede budskabet om os. Vi sætter stor pris på det! Hvis du har nogle spørgsmål eller tilbagemeldninger, så send en %sbesked%s.

en: Activate SSL per site or install a wildcard certificate to fix this.
da_DK: Aktiver SSL per websted eller installer et wild card certifikat, for at fikse dette.

en: This leads to issues when activating SSL networkwide since subdomains will be forced over SSL as well while they don't have a valid certificate.
da_DK: Dette fører til problemer, når du aktiver SSL på hele netværket, eftersom  subdomæner vil blive tvunget over SSL, selvom at de ikke har et gyldigt certifikat.

en: You run a Multisite installation with subdomains, but your site doesn't have a wildcard certificate.
da_DK: Du kører en multisite installation med subdomæner, men dit websted har ikke et gyldigt certifikat.

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

en: More info
da_DK: Mere information

en: Deactivating the plugin while keeping SSL will do the following:
da_DK: Deaktivering af pluginet, mens du beholder SSL, vil gøre følgende:

en: Really Simple SSL and Really Simple SSL add-ons do not process any personal identifiable information, so the GDPR does not apply to these plugins or usage of these plugins on your website. You can find our privacy policy <a href="%s" target="_blank">here</a>.
da_DK: Really Simple SSL og Really Simple SSL plugins bearbejder ikke nogle personlige identificerbare oplysninger, så GDPR'en anvendes ikke til disse plugins eller brug af disse plugins på dit websted. Du kan finde vores privatlivspolitik <a href="%s" target="_blank">her</a>.

en: You can also let the automatic scan of the pro version handle this for you, and get premium support, increased security with HSTS and more!
da_DK: Du kan også lade den automatiske skanner fra pro-versionen klare dette for dig, og få premium kundeservice, øget sikkerhed med HSTS og mere!

en: Options saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Enable SSL
da_DK: Aktiver SSL

en: This option is enabled on the network menu.
da_DK: Denne indstilling er aktiveret på netværksmenuen.

en: Select to enable SSL networkwide or per site.
da_DK: Vælg for at aktivere SSL på hele netværket eller per websted.

en: per site
da_DK: per websted.

en: networkwide
da_DK: hele netværket

en: You may need to login in again.
da_DK: Du bliver måske nødt til at logge ind igen.

en: Enable a .htaccess redirect or WordPress redirect in the settings to create a 301 redirect.
da_DK: Aktiver en .htaccess omdirigering eller WordPress omdirigering i indstillingerne, for at oprette en 301 omdirigering.

en: Enable 301 .htaccess redirect
da_DK: Aktiver 301 .htaccess omdirigering

en: No 301 redirect is set. Enable the WordPress 301 redirect in the settings to get a 301 permanent redirect.
da_DK: Ingen 301 omdirigering er indstillet. Aktiver WordPress 301 omdirigeringen i indstillingerne, for at opnå en 301 permanent omdirigering.

en: In most cases you need to leave this enabled, to prevent mixed content issues on your site.
da_DK: I de fleste tilfælde bliver du nødt til at lade dette være aktiveret, for at forhindre blandet-indhold problemer på dit websted.

en: If you want to customize the Really Simple SSL .htaccess, you need to prevent Really Simple SSL from rewriting it. Enabling this option will do that.
da_DK: Hvis du vil tilpasse Really Simple SSL .htaccess, bliver du nødt til at forhindre Really Simple SSL i at overskrive den. Aktiveringen af denne indstilling gør dette.

en: HTTP Strict Transport Security was enabled.
da_DK: HTTP Strict Transport Security blev aktiveret

en: You can also let the automatic scan of the pro version handle this for you, and get premium support and increased security with HSTS included.
da_DK: Du kan også lade den automatiske skanner fra pro versionen klare dette for dig, og få premium kundeservice, øget sikkerhed med HSTS og mere!

en: Premium Support
da_DK: Førsteklasses support

en: Check out Really Simple SSL Premium
da_DK: Overvej Really Simple SSL Premium

en: Go ahead, activate SSL!
da_DK: Fortsæt, aktiver SSL!

en: SSL is not enabled yet
da_DK: SSL er ikke aktiveret endnu

en: SSL is enabled on your site.
da_DK: SSL er aktiveret på dit websted.

en: Almost ready to migrate to SSL!
da_DK: Næsten klar til at migrere til SSL!

en: Activate SSL per site
da_DK: Aktiver SSL per websted

en: Activate SSL networkwide
da_DK: Aktiver SSL på hele netværket

en: %s is a singleton class and you cannot create a second instance.
da_DK: %s er en singletonklasse, og du kan ikke oprette endnu en.

en: Or set your wp-config.php to writable and reload this page.
da_DK: Eller sæt din wp-config.php til at være skrivbar og genindlæs denne side.

en: Your wp-config.php has to be edited, but is not writable.
da_DK: Din wp-config.php skal redigeres, men den er ikke skrivbar.

en: Set your wp-config.php to writable and reload this page.
da_DK: Sæt din wp-config.php til at være skrivbar og genindlæs denne side.

en: Networkwide activation does not check if a site has an SSL certificate. It just migrates all sites to SSL.
da_DK: Aktivering på hele netværket tjekker ikke om et websted har et SSL-certifikat. Den migrerer bare alle websteder til SSL.

en: Because your server does not pass a variable with which WordPress can detect SSL, WordPress may create redirect loops on SSL.
da_DK: Fordi din server ikke sender en variabel, som WordPress kan registere SSL med, så vil WordPress måske skabe en omdirigeringsløkke på SSL.

en: Because your site is behind a loadbalancer and is_ssl() returns false, you should add the following line of code to your wp-config.php.
da_DK: Fordi dit websted er bag en loadbalancer og is_ssl() kommer tilbage falsk, burde du tilføje de følgende linjer kode til din wp-config.php.

en: A definition of a siteurl or homeurl was detected in your wp-config.php, but the file is not writable.
da_DK: En definition af en sideurl eller forsideurl er registeret i din wp-config.php, men filen er ikke skrivbar.

en: System detection encountered issues
da_DK: System detection oplever problemer

en: Images, stylesheets or scripts from a domain without an SSL certificate: remove them or move to your own server.
da_DK: Billeder, stylesheets eller scripts fra et domæne uden et SSL-certifkat: Fjern dem eller flyt til din egen server.

en: Some things can't be done automatically. Before you migrate, please check for:
da_DK: Nogle ting kan ikke gøres automatisk. Før du migrerer, så tjek venligst for:

en: .htaccess is currently not writable.
da_DK: .htaccess er på nuværende tidspunkt ikke skrivbar.

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

note: Description of the plugin
en: Lightweight plugin without any setup to make your site SSL proof
da_DK: Letvægtsplugin uden nogen opsætning til gøre dit websted SSL klart.

en: Stop editing the .htaccess file
da_DK: Hold op med at redigere .htaccess-filen

en: An SSL certificate was detected on your site.
da_DK: Et SSL-certifikat er registeret på dit websted.

en: Save
da_DK: Gem

en: Mixed content fixer
da_DK: Blandet-indhold funktion

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Check again
da_DK: Tjek igen

en: Major security issue!
da_DK: Stort sikkerhedsproblem!

en: SSL settings
da_DK: SSL indstillinger

en: Because the $_SERVER["HTTPS"] variable is not set, your website may experience redirect loops.
da_DK: Fordi $_SERVER["HTTPS"] variablen ikke er opsat, kan dit websted opleve omdirigeringsløkker.

en: You run a Multisite installation with subfolders, which prevents this plugin from fixing your missing server variable in the wp-config.php.
da_DK: Du kører en multisite installation med undermapper, hvilket forhindrer dette plugin fra at ordne den manglende servervariabel i wp-config.php.

en: Activate networkwide to fix this.
da_DK: Aktiver på hele netværket for at ordne dette.
